Včelařské noviny

Novinky e-mailem

Značení matek 2017

Informace

Včelařské noviny
ISSN 1214-5734

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Naše ikona
Navštivte Včelařské noviny - časopis na internetu nejen o včelách a nejen pro včelaře
Podpořte nás přidáním ikony VN na vaše stránky

 

 
Facebook

Kdo je online

Právě přítomno: 63 hostů a žádný člen

Powered by Spearhead Software Labs Joomla Facebook Like Button
Chyba
 • Chyba při nahrávání kanálu

Včelí produkty

Prodej medu jinak

Máte nadbytek medu? Nechce se vám prodávat jej "pod cenou" výkupcům? A nebo jen prostě jen chcete další odbytiště? Zkuste prodávat do zahraničí!

Úvodní slovy se vám mohou zdát jako čistý nesmysl nebo blábol, ale ono to tak není. Náš spolupracovník se ptal na možnosti v rámci Evropské unie.

Předmět dotazu: Vývoz medu z ČR do jiných členských státu
Dobrý den. Jsem prvovýrobce medu - zemědělec a zajímá mě popis procedury při vývozu mého včelího produktu - medu v obchodním balení (sudy). Jedná se mi o státy Německo, Rakousko, Polsko, Itálie. Půjde-li to, rád bych znal adresy nebo internetové odkazy na úřady daných zemí, které jsou v souvislostech při postupu nutného pro uskutečnění dodávky medu místním zpracovatelům.

A zde je odpověď:
Jako odpověď na Vaší otázku Vás můžeme informovat, že tématika k medu spadá pod Generální ředitelství (GR) pro zemědělství a rozvoj venkova.
Chtěli bychom Vás informovat o následujícím:
V červnu 1997 přijala Rada nařízení (ES) č. 1221/97, kterým bylo zamýšleno pomoci zlepšit produkci a marketing medu v Evropské unii. Toto nařízení dává členským státům šanci vytvořit národní roční programy v užší spolupráci s obchodními organizacemi a společnostmi.

V listopadu 1997 stanovilo nařízení komise (ES) č. 2300/97 detailní pravidla zavedení tohoto nařízení Rady. Mezi jinými zahrnují tato detailní pravidla ustanovení pro:

 • obsah národních programů
 • datum pro zveřejnění národních programů
 • distribuční pravidla pro financování společenství
 • různé body zmíněné ve studiích pro toto odvětví.

 • Více informací naleznete na stránkách generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova: http://europa.eu.int/comm/agriculture/markets/honey/index_en.htm (tato stránka není v češtině).

  Pro bližší informace můžete kontaktovat uvedené GŘ na této emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

  Seznam legislativy týkající se medu můžete najít na stránkách Souhrnu evropské legislativy pod následujícím odkazem: http://europa.eu.int/scadplus/leg/en/lvb/l21124a.htm.

  Pro informace o zavedení těchto nařízení do legislativy jednotlivých států kontaktujte prosím přímo národní úřady těchto států. Jejich seznam naleznete na této webové stránce: http://europa.eu.int/abc/governments/index_en.htm#members.

  Jestliže je Vaše společnost malý či střední podnik, doporučujeme Vám kontaktovat nejbližší Euro Info Centrum (úkolem těchto EIC je informovat, poradit a pomáhat malým a středním podnikům v otázkách, které se týkají evropských záležitostí). Seznam EIC poboček je možno najít na následujícím URL: http://europa.eu.int/comm/enterprise/networks/eic/eic.html.

  Co se týče označování potravin, pak bychom Vás chtěli nasměrovat na stránku GŘ pro zdraví a ochranu spotřebitele, kde najdete informace věnující se této tématice na tomto odkazu: http://europa.eu.int/comm/food/food/labellingnutrition/foodlabelling/comm_legisl_en.htm.
  Pro bližší informace můžete toto GŘ pro Zdraví a ochranu spotřebitele kontaktovat na této emailové adrese: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

  EUROPE DIRECT


  Pokud tedy rozumíme textu odpovědi dobře, dá se předpokládat, že naše odpovědné orgány jsou s tímto nařízením a postupem srozuměni. V této souvislosti se lze ptát: Co udělali tito lidé, aby výše uvedenou informaci rozšířili mezi včelaře a zapracovali ji do nějakého programu? Kde je u nás (ČR) možné dozvědět se o tomto programu více? Proč nás, včelaře, neinformuje svaz prostřednictvím svého časopisu nebo internetu o takové možnosti? Nebo je tu někdo, kdo nemá zájem na zveřejnění této informace? Byl by takový problém spojit se s obchodníky a ve smyslu tohoto nařízení něco v této věci podniknout? Byla by pak výkupní cena medu také tak nízká, jako je nyní?

  Je to celkem hodně otázek, co by nás mohlo po přečtení napadat. Rozhodli jsme se, že se na podobné otázky zeptáme přímo na ČSV a na Ministerstvu zemědělství a o případných odpovědích vás budeme informovat.

  A na závěr - co když ale někdo tuto cestu používá a i přesto jsou výkupní ceny takto nízké? To by pak znamenalo, že je někdo drží záměrně dole.

  Komentáře  

   
  # odpověď na položenou otázkum.bílý 2005-11-14 19:59
  .. pokusili jste se prověřit, kam odkazy směřují? Mám pocit, že citovaná odpověď je typickou ukázkou zbytečnosti bruselských byrokratů a jejich legislativní nadprodukce. Až na jednu jsou uvedené URL adresy zcela obecné odkazy na globální servery, které ale nemají téměř žádný prohledávací a třídicí aparát (primitivní fulltext není prohledávací aparát). Nebo si snad myslíte, že odkaz na označování potravin je pro přeshraniční obchod něčím významně důležitým pokud ani nevím, jak potravinu přes hranice dostat? Není však pravda, že by se o citovaných směrnicích u nás nemohlo vědět. Stačí zadat termín "med" do vyhledávače na adrese portal.gov.cz/. Vyhláška 197/2005 "vypadne" na konci nedlouhé řady, rovněž tak do našeho právního řádu implementované normy o označování potravin. Jenže ani ty neřeší předmět otázky: jak dostat med z české kotliny. Vaše odpověď tedy nijak k objasnění problému nepomohla. Snad víc konkrétních informací dostanu na zbylé doporučené adrese - EIC. Budu informovat!
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   
   
  # Re: to není odpověď na položenou otázkuMartin Bartoš 2006-01-14 21:58
  Váš postup jsem nedávno zkoušel také. Obrátil jsem se na EIC v Praze a obdržel jsem: Směrnice Rady 2001/110/ES, Vysvětlující zprávu k implementaci směrnice Rady 2001/110/EC a Honigverordung HonigV. Po letmém přečtení 20 stránek jsem se dozvěděl co znamená označení med, jeho druhy, odkazy na další směrnice, ... Mám však takový pocit, že pomocí těchto směrnic mohu ohromovat pouze v hospodě Na růžku. Jak jste dopadl Vy?
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   
   
  # NěmeckoPája 2006-08-14 13:22
  Oslovil jsem 4 německé dovozce medu. 3 zatím neodpověděli, jeden napsal, že by med bral, ale najednou v množství nejméně 3 tuny.
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   
   
  # MedJiří Vránek 2016-08-16 05:46
  Tak mi příteli napiš nějakou adresu na prodej medu do Rakouska nebo Německa a já ti moc poděkuji.
  Včelkám zdar . Jirka
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   
   
  # prodej medu do RakouskaPavel Bartoš 2016-11-11 19:32
  Dobrý den,
  rád bych se optal zdali máte nějaké kontakty na prodej medu do rakouska či německa. Letošní snůšku bych rád prodal.
  Předem děkuji přítel Bartoš.
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   
   
  # medJIRKA 2016-11-26 18:35
  Dobrý den.
  Dostal jste už nějaký kontakt na prodej medu do zahraničí?
  Pokud ano mohl byste mi nějaký poskytnout.
  Nebráním se ani nějaké spolupráci při prodeji ve větším množství...
  Děkuji jirka 775057839
  Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
   

  Přidat komentář

  Bezpečnostní kód
  Obnovit

  Odkazy na zprávy

  Poslední komentáře

  Obrázek z fotogalerie

  Výstava - Brno ...