Včelí království na strakonickém hradě

Od počátku sezóny do konce srpna bude vítat návštěvníky expozic Muzea středního Pootaví na strakonickém hradě netradiční výstava s názvem Vůně medu. Široké veřejnosti, včetně dětí, chce přiblížit zejména lidi, kterým vůně medu učarovala natolik, že se stala nedílnou součástí jejich života.

Výstava sama se skládá s několika tématických okruhů. Samostatnou část tvoří historie včelařství Prácheňského kraje v 19. a poč. 20. století. Nejen včelaře jistě zaujmou vybrané historické exponáty z muzeí v Sušici, Horažďovicích, Blatné, Písku a Strakonic. Nechybí ani drobné pomůcky, které se ve včelařských rodinách předávaly z generace na generaci, neboť i na Strakonicku žijí rody, které se tomuto oboru věnují již po několik generací. Včelaře z tohoto regionu přiblíží i prezentace dnešních patnácti včelařských organizací, které zde pracují. Každá z nich zahrnuje široké území kolem svého oficiálního sídla, a to v Bavorově, Blatné, Černivsku, Česticích, Lomci, Radomyšli, Sedlici, Skočicích, Strakonicích, Štěkni, Střelských Hošticích, Vodňanech, Volenicích, Volyni a Záboří.Samostatnou část tvoří expozice věnovaná včelaři a lidovému řezbáři Josefu Machovi z Krušlova. Celý svůj život zasvětil nejen živým včelám, ale svou lásku k nim promítl i do řezbářského řemesla a z různých druhů dřev vytvořil celé včelí království. Dřevěné včelky lemují zrcadlo, posedávají na obrazech či hodinách, včelí společenství najdeme i na okenních parapetech, policích, stojanech, stolku a židlích.

Výsledkem práce jeho šikovných rukou je i vyřezávaný malovaný včelín, který najdete na výstavě v podobě velkoformátové fotografie.


Velký oltář - Legenda o Ježíšovi a včele - řezba Josef Mach

Výstava přibližuje i další osobnost, včelařku a perníkářku Jindru Dvořákovou z Křenku u Kostelce nad Labem. Když v roce 1978 začala díky svému manželovi pronikat do světa včel, seznamovala se i s využitím jejich hlavního produktu ? medu. Sehnala formičky, staré receptury, k tomu přidala notnou dávku své fantazie a pustila se do perníkářského řemesla. Dnes je svými perníky a perníčky známá nejen po celé republice, ale např. i v Japonsku. Opačným příkladem je tvorba Milana a Lady Pušových, které jejich perníky tvarované z historických forem přivedly k chovu včel. Na naší výstavě uvidíte jejich perníky největších velikostí, kdysi dárkové, obřadní, často dělané i na objednávku ? husar na koni, šašek, srdce apod.

Oblast voskařství bude představena nejen prostřednictvím historických předmětů zapůjčených z Muzea Šumavy v Sušici, ale i současnou tvorbou Františka Kiliána, který svými různorodými svíčkami navazuje na tradiční voskařské řemeslo.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů