Chovatele z Olomoucka děsí včelí mor

Olomouc 10. června ČTK - Včelaři z Olomoucka mají obavy o své chovy. Jen za prvních pět měsíců veterináři v kraji zjistili 29 ohnisek nebezpečného včelího moru. Pro chovatele je to doslova pohroma. Nakažená včelstva musejí utratit, úly a všechny pomůcky spálit, napsal Olomoucký deník.

Ohnisek včelího moru od ledna přibylo v celém Olomouckém kraji. "Zaznamenali jsme už 29 případů. Pět z nich je na Olomoucku, devatenáct na Prostějovsku a dalších pět na Šumpersku. Nákazu zjišťujeme každý rok. Letos je ale případů víc než ve stejném období loňského roku," uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Zdeněk Králík.

Včelaři, v jejichž chovech se nákaza zjistí, je musejí hned zlikvidovat. "Jediná možnost, jak se s morem vypořádat, je včelstva utratit a úly a veškeré vybavení spálit. Na Olomoucku jsme nákazu zaznamenali ve Šternberku, Jívové a Smilově u Libavé. Letošní nová ohniska jsou v Cakově a v Horním Žlebu. Vyhlásili jsme ochranná pásma, platí zákaz přesunu včelstev a pomůcek s výjimkou medu. Jeho konzumace není pro lidi škodlivá," ujistil Králík.

S nebezpečnou nákazou má vlastní zkušenost i Václav Staněk z Křelova. "Před několika lety jsem musel spolu s třemi místními včelaři úplně zlikvidovat chov. Dva z nich už znovu nezačali. Před morem včelího plodu je jen minimální možnost prevence. Pro včelaře je to to nejhorší, co je může potkat," řekl Staněk.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů