Včelaři spustili web s informacemi o výskytu původce varroázy

(ČTK) - Včelaři i veterinární pracovníci mohou využít nové internetové stránky s informacemi o výskytu roztoče kleštíka včelího, který způsobuje nemoc varroázu. Ta z velké části stojí za výrazným úbytkem včelstev, který tuzemské chovatele postihl během poslední zimy. Informoval o tom server agroweb.cz.


Údaje na internet zadávají včelaři z celé České republiky. Zájemci o informace o varroáze mohou sledovat mapu na stránkách http://www.varroamonitoring.cz, která zaznamenává poslední výskyty nebezpečného roztoče. Podle autorů projektu se přínos internetových stránek prověří již v červenci a srpnu, kdy je intenzita napadení včelstev roztočem Varroa destructor nejvyšší.

"Včasná informovanost a nasazení léčiv ve správný čas - to je hlavní cíl a trend při omezování populace roztočů," uvedl zakladatel projektu Varroa monitoring system a předseda Pracovní společnosti nástavkových včelařů CZ Petr Texl.

Podle Českého svazu včelařů poslední zimu nepřežila přibližně třetina z více než půl milionu tuzemských včelstev, v některých regionech České republiky uhynulo až bezmála 70 procent včelstev. Výrazný úbytek včel měla na svědomí právě varroáza. Podobná situace je podle včelařů i v okolních zemích.

Zdroj: Olomoucký deník, převzalo ČTK

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů