Má to význam?

Myslím tím, všechnu tu práci od jarních dní až doteď okolo včel, abychom zabránili jejich vyrojení a ony to i tak udělají. Dne 14.5.2006 v dopoledních hodinách jsem pozoroval včelstvo, které místo přínosu pylu a nektaru, sedělo na česně. Kontrola potvrdila, že je tomu tak. Co s tím?

Vím, že včelstvo je naprogramované na vyrojení, odstranil jsem rojové MB, aby jsem oddálil jeho vyrojení. Na včelnici jsem se vrátil něco po 16-té hod. a uviděl jsem masu včel létat nad včelnicí. Na letácích byl všude klid. Ještě štěstí, že matka měla zastřihnuté křídlo (loňská, označená, ze sériového chovu, původem od majitele, že jeho včely se nerojí), v trávě kolem ní se míhalo asi 30 včel.

Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikostObrázek 1
Matku jsem vložil do malého izolátoru ANTI, do kterého mají včely přístup a zavěsil jsem ji na hůl na pracovní stůl, abych s ním měl lehkou práci při jeho sbírání. Několik včel ji okamžitě našlo, přešly k matce a v tom okamžiku začaly do prostoru vydávat svou sdružovací vůni z Nassanovové žlázy, která ukáže cestu rojovým včelám, které poletovaly asi 30m nad keři. Zachytili ji ve větru, kde se jejich matka nachází. Během asi 10 min. včely vytvořili kolem matky na pracovním stole rojový hrozen. Na obrázku je vidět i úl, trojsestavu, z které roj vyletěl. Včelstvo zimovalo (i ostatní), v nezúženém prostoru, bez jakéhokoli podněcování. V čase květu vrb, 18.4., jsem udělal drastické protirojové opatření (PRO). Původní plodisko jsem přeložil do středu sestavy, na ně mateří mřížku a jako třetí nové plodisko (5 vystavěných plástů, 4 MS a 1 plást z plodiska s plodem a matkou, tedy to, co doporučují všichni odborníci, dejte včelám prostor a rojit se nebudou! Je to jen zbožné přání, vždyť trojsestava (B 10) představuje prostor téměř 150 litrů. Matka výborně plodovala a překonala handicap, který jsem včelám vědomě vytvořil. Včely při dnešní kontrole ošetřovali plod na 8 plástech z 10-ti a obsedali prostor třech nástavků. Navíc už asi 17 dní odebírám od včelstev pyl, což jistě včelstvu nepřidá.

Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikostObrázek 2
Detailní pohled na usazený roj. Roj jsem měl pod kontrolou, ale co s ním dál? Víc včelstev nechci, chci získat co nejvíc medu. Jak na to. Určité zkušenosti v úspěšném využití rojových včel při snůšce z akátu mám. Odebral jsem jeden nástavek s plásty z trojsestavy (byl položený na úlovém dnu a byl určený jako rezerva do akátové snůšky). Nástavek jsem položil pod usazený roj na mezidno (škoda, že mi došli baterky a záběry jsem nemohl udělat) a přikryl, ponechal vzadu malou mezeru jako dočasné česno a včely jsem naběračkou dával na nástavek. Šlo to rychle a bezpečně, přičemž jsem matku z izolátoru vypustil mezi včely. Rojové včely ponechám na místě min. 6-7 dní, během kterých včely ztratí rojové parametry (biologicky změněné vaječníky jim atrofují (zmenšují) a rojení se přeruší) a až potom přeložím nad mateřské včelstvo aby došlo k jejich spojení. Rojové včely, když jsou podmínky ve snůšce dobré, jsou schopny přinést i dvojnásobné množství medu. V mateřském včelstvu MB odstraní včely nebo já. Tímto dosáhnu obrovský potenciál na sběr nektaru z akátu.

Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikostObrázek 3
Zkouška moukou na určení původu roje. I když jsem přibližně věděl, odkud roj vyletěl (ale vždy to tak nebývá), udělal jsem zkoušku moukou. Do nádoby nasypu hladkou mouku v množství 2-3 polévkové lžíce, z roje odeberu 200-300 včel, zatřepu, aby včely zůstaly bílé, odejdu od roje před řady úlů a vyhodím včely do vzduchu. Část včel se vrátí do roje, ale většina se vrátí do úlu. Stačí se projít před úlem, a za malou chvíli váhavě přiletí před úl první včely. Stačí překontrolovat označený úl včelami a zjistíte stav včelstva. Nikdy mě zkouška nezklamala.



Kliknutím na obrázek zobrazíte plnou velikostObrázek 4
Na obrázku je úl č.46, do kterého vletovali pomoučené včely. Nad česnem vidíte v jedné chvíli 4 bílé včely, které dokazují , že roj opravdu vyletěl odtud.

Možná tahle fotomontáž včelařům lapidárně vysvětlí, jak by to mohli udělat. Jak tento pokus dopadne budu včelařskou veřejnost informovat.


Překlad ze slovenského jazyka: Zdeněk Čejka

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů