Tento článek je určen pro začínající a méně zkušené včelaře.
Letošní zima nám připravila mnoho překvapení, které také můžeme sledovat na včelnicích a těžko dnes někdo dokáže posoudit co nás může ještě potkat.
První z nepříjemných zjištění může být skutečnost, že včely na jaře budou padat hlady i když na podzim jsme dodali dostatek zásob. Je několik důvodů proč k tomu může dojít, ale zmínil bych se jenom o některých.
Nejvíce zásob včely spotřebuji pro vlastní potřebu při krmení plodu, pokud včely plodují v období kdy by tam měl být reprodukční klid. Tomuto plodování bylo v letošní zimě dost těžko zabránit v nadměrně uteplených úlech a klimaticky teplejších stanovištích. Další jeden ze závažných důvodů jsou nemoci a to zejména nosematóza. Nelze také opomenou zbytečné rušení včelstev v době reprodukčního klidu.
Nejlépe včelám vyhovující způsob doplnění zásob je přidání již předem zpracovaných zásob, které máme uložené někde v rámcích a nebo máme možnost tyto zásoby odebrat z jiného včelstva. Při odebírání těchto zásob z uhynulého včelstva musíme postupovat velice opatrně. Pokud včely uhynuly na nosematózu (poznáme to také na pohled, že horní loučka a také zásoby budou pokálené), není vhodné tyto zásoby bez dezinfekce dále používat.
Opatrně otevřeme úl, abychom co nejméně rušili včely. Na pohled je již vidět zda před a za sedícím chumáčem jsou nějaké zásoby. Pokud tomu tak není, opatrně budeme odebírat prázdné souše až se dostaneme na kontakt k sedícímu chumáči včel. Kontrolovat zda včely kladou a nebo ne, není v současné době ještě tak aktuální. Před a také za sedící včely opatrně vložíme zásoby, které neotevíráme. Včely si je budou podle potřeby otevírat. Pokud bychom my tento úkon provedli, včely by tyto zásoby okamžitě přenesly a při tom by došlo ke zvýšené aktivitě zimujících včel.