Očko v nástavku: ano či ne?

Jsem již dost starý, a tak není divu, že jsem vyslechl úvahy pro i proti. Až okolnosti mne přinutily se touto otázkou zabývat.

Na silné včely jsem letos cítil potřebu nasadit další nástavek. Zhotovil jsem jednoduchý z truhlářské laťovky, a protože již byl třetí v pořadí, na rámky 39 x 24, tak celek začal připomínat komín. A tak jsem se rozhodl, že očko udělám, jednak kvůli trubcům, kteří jsouce tam přeneseni jako miminka by bez očka nemohli vyletět, ale i z lidských představ o životě včel, které spočívaly v tom, že jsem si řekl: ony (včely) určitě uvítají, když nebudou muset tím komínem prolézat až pod střechu, ale budou moci hned vletět očkem. Ale co se nestalo. Očko zůstávalo prázdné, i když často při pěkném počasí a dobré snůšce bylo na česně velice těsno a před česnem hučely včely a čekaly na možnost přistát. A přitom očko, které mělo pomoci tuto situaci řešit, aspoň podle mého lidského způsobu myšlení, bylo prázdné. Až později, když se vylíhli ti již zmiňovaní trubci, tak se v očku objevovali, když s hlasitým hučením odlétali (na výlet či za prací) a potom snad s ještě větším hučením, asi uspokojeni, se vraceli. Naznačovali, že tady jsme se narodili a tak jsme tady doma. Ale včely očko nepoužívaly a já jsem přemýšlel proč.

Udělal jsem následující teorii. Vzpomněl jsem si, jak to fungovalo v továrně ? a úl je přeci také továrna. A tam přeci také byla vozová brána a náklady mohly jenom tudy. Tam se vydávaly propustky, doklady, evidovalo se a já nevím co všechno. A i když byla fronta dlouhá a řidiči nadávali, tak se nedalo jet jinudy. Není to tak i v úle? Snad to papírování tam není, ale organizátoři tam stojí a řídí kam sladinu, kam pyl, vodu, možná propolis... Také jistě kontrolují, zda přilétlá včela tam vůbec smí, tedy rozuměj, zda má správnou kontrolku? No prostě očkem nelze vlétnout, nebylo by komu předat náklad, zeptat se či nezabloudit.

Ale včely mně přichystaly další překvapení. Asi v půlce července najednou očko zatmelily a tím vlastně zlikvidovaly. A já jsem opět přemýšlel ? potřebují očko nebo ne?

Pokračování celého problému nastalo koncem července, když jsem šel vytáčet med právě z tohoto přidaného nástavku s očkem (teď zatmeleným). Zjistil jsem, že se do něho (nad mřížku) dostala matka a zakladla ho. A tak mne napadlo: nenařídila matka zatmelení očka, protože jí na miminka táhlo? Průvan, který byl v případě skladování medu vhodný a možná žádoucí, najednou pro miminka byl škodlivý. No vypadá to věrohodně, že? Ale ještě tomu není konec. Najednou v půli srpna včely opět očko otevřely vykousáním. Takže jsem mohl ve své teorii pokračovat. To přeci již miminka odrostla, průvan jim již nevadil, naopak vzduch jim byl potřebný a možná se prostor opět začal používat pro med (mřížka byla již odstraněna). A tak jsem udělal závěr ? očko je dobrá věc, jeho otevření či zavření si včely dovedou řídit samy. To dokázaly i na podzim, když začaly útoky vos, které se snažily dostat i očkem, včely ho sice intenzivně bránily, ale nechaly otevřené? Připomínám, že očko bylo malé, jen 2 cm průměr, po zatmelení a opětovném otevření si v něm včely udělaly otvor jen s průměrem cca l cm.

A ještě jednou mne včely přesvědčily o svojí inteligenci. Koncem října, když již nastaly chladné dny tak jsem očko našel opět zatmelené, tedy zavřené. Tak jsem si řekl: no jasně holky to dá rozum, kdo by nechával na zimu okno otevřené !

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů