Kombinovaný včelařský nástroj

Jsem včelař s včelařskou praxí a při své činnosti, tak, jak bývá u včelařů obvyklé, jsem se zamýšlel, jak si svou přáci vylepšit a usnadnit a nabízím Vám tento kombinovaný nástroj.

  • kombinovany-nastrojKombinovaný včelařský nástroj

Mezi nejpoužívanější včelařské nástroje při práci v úlech jsou rozpěrák a smetáček. Když pracujete jak se říká „ve včelách“, máte je pořád v ruce. A k tomu ještě dymák a další nástroje, které pořád v rukou střídáte, přehazujete a někdy i hledáte. Navrhl a vyrobil jsem si tento nástroj (viz. foto), který se mi osvědčil. Pokud jste ze starší generace včelařů, tak si vybavíte širokou škálu nástrojů v této oblasti využívaných.

Rozpěráků je několik různých typů prodávaných i privátně vyráběných dle potřeb a zkušeností jednotlivých včelařů. Já sám jich mám několik i vlastnoručně vyráběných. V konečném důsledku jsem ale zůstal u asi nejvíce používaného typu - rovný se zahnutým koncem. Obě strany nástroje se mi jevily pro práci stejně důležité. Rovná část především pro rozepření nástavků a dále jak pro odstraňování nevhodných včelích nástaveb na stěnách i v podmetech, tak i pro nadzvedávání a vyjímání rámků. Zahnutá část je zase šikovná především pro rozpírání i nadzvedávání rámků ale především pro „silové“ čistění – škrabání „tahem“(ztuhlý propolis,..).

Včelařských smetáčků je také spousta - různých tvarů, provedení a materiálů. Starší včelaři se jistě ještě pamatují i na kosinky z husy. Já jsem použil smetáček dřevěný (tvrdé dřevo). Je to materiál příjemný do ruky a smetáček svou délkou dostatečně vyhovuje pro páku rozpěráku (rozepře i několik nástavků nad sebou). Délka vyhovuje i při odstraňování nežádoucí včelí stavby v úle. Smetáček je s bílým vlasem z důvodu „medvědího efektu“. Vlas jsem volil ze syntetického materiálu z důvodu hladkého povrchu vlasu, aby se na smetáček co nejméně „lepily“ včely.

Rozpěrák (rovný) je umístěn u smetáčku a škrabka (zahnutá) u rukojeti a to z důvodu intuitivního uchopení nástroje, bez zbytečného obracení v ruce pro práci. Rukojeť může být opatřena i šňůrkovým závěsným okem pro případ, že potřebujete mít nástroj zavěšený při práci na zápěstí. Celý nástroj je díky použitým materiálům lehký a příjemný na práci.

Možná, že se najdou podobná řešení i z jiných zdrojů. Toto je ale moje řešení a tento nástroj se mi velmi osvědčil a užívám ho již několik let bez nejmenších problémů.

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů