Včelpo, spol. s r.o. bude následovat Včelu Předboj, a.s.?

Z výpisu obchodního rejstříku společnosti Včelpo, spol. s r.o. se včelaři dozvědí velmi zajímavou informaci o navyšování základního kapitálu v roce 2005 a to hnedle dvakrát za sebou. Pokud nemáte další informace, proč k tomu došlo, maximálně se podivíte, proč společnost s ročním obratem do 20 mil. Kč ročně má v současnosti základní kapitál 3,7 mil. Kč.

Odpověď je jednoduchá. Včelpo se dostává do velkých finančních problémů. Kdysi ziskové hospodaření v roce 2002 ve výši 1 mil. Kč se v roce 2003 a 2004 smrsklo na pouhých 150 tis. Kč ročně a v roce 2005 bude možná ještě menší. Aby ztráta za rok 2005 byla co nejmenší, vedení ČSV v čele s panem Peroutkou pokračují v praktikách, které známe z Předboje. Včelpo postupně dostalo půjčky ve výši 3,6 mil. Kč. Splácí nebo nesplácí, kdy se to včelaři dozví?.

Co to pro řadové včelaře znamená? Že k 20 mil. Kč, které ČSV odpustil Předboji přibylo dalších už jen 3,6 mil. Kč, které odpustí Včelpu? Jak takový odpustek vypadá? Dotyčná účetní operace se jmenuje kapitalizace pohledávek nebo provozního vkladu. Pro řadového včelaře se jedná o pojem nesrozumitelný, ale hodnověrný, takže se nikdo ani neptá, co to vlastně znamená. Pro řadové včelaře tato operace znamená odpuštění půjček či provozních vkladů, které ČSV poskytlo nejdříve Předboji, posléze Včelpu. K čemu je dnes Předboj, v kterém ČSV takzvaně kapitalizoval své pohledávky, když nakonec sám majitel ? ČSV požádal soud o vyhlášení konkursu.

Stejný vítr do plachet nyní možná nabírá i Včelpo. Začíná to kapitalizací pohledávek majitele firmy ? Českého svazu včelařů a pokračuje to přes záporné hospodářské výsledky po dobu několika let až po bankrot. Včelpo se v tomto procesu nachází asi někde uprostřed. ČSV se snaží, aby byla případná ztráta co nejmenší, ale nechme se překvapit skutečností. Určitě se ale jedná o supertajnou informaci, s kterou budou včelaři seznámeni co nejpozději.

Naopak s předstihem se všichni dozvěděli, že na Český med podal ČSV podnět k antimonopolnímu úřadu. V podnětu upozorňoval, že se Český med obohacuje na úkor včelařů, od kterých nakupuje med za velmi nízkou cenu a ten potom s velkým ziskem prodává do zahraničí. Když se pak ukázalo, že i Český med je ve ztrátě, bylo záhy šetření ukončeno. Bohužel už se to včelaři nedozvěděli, protože výsledek nekorespondoval se zprávami z ČSV, které stále uvádějí, jak obchodníci bohatnou.

Na jedno se ale včelaři v letošním roce mohou rozhodně těšit. Včelpo dostalo od ČSV za úkol vykupovat med za takové ceny, aby hlavně včelaři byli s výkupní cenou spokojeni. Od ČSV má zaručené informace, že světová cena medu neexistuje a český med se doma i v zahraničí velmi dobře prodává.

Včelpo si to samozřejmě může dovolit. Ekonomika zde nebude hrát podstatnou roli, stejně jako tomu bylo ve Včele. Navýšené základní jmění společnosti z peněženky ČSV je určeno k rozdávání a až peníze dojdou, můžeme očekávat další štědrou pomoc, jakou uměl ČSV poskytnout Včele. Co na tom, že to včelaři každoročně na podzim zaplatí ze svých příspěvků.

Historie se opakuje. Hlavně, že má ČSV označeného nepřítele a bojuje s ním. Co na tom, že může padnout Včelpo. I v případě krachu Předboje přece včelaři mlčeli a mlčky souhlasili s tím, že konkurzem Předboje se sledovala hlavně vyšší výkupní cena. Jenže na ČSV zapomněli, že krach Předboje, ani krach Včelpa nepovede k likvidaci obchodníků s medem. Ti zatím vyšli ze zápasu s Předbojí posíleni a nebojí se nového zápasu se Včelpem. Ne dnešek, ale budoucnost několika let ukáže, kdo má dnes pravdu.

Za SVOZM - Ing. Milan Špaček

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů