Včely a lidé

Krajina třemšínských hvozdů je mrazivá kotlina polí s remízky a rybníky, lemovaná hlubokými lesy. Krajina, kde pestrost přírody je na dosah lidským očím a krokům i doletu včel.

Již v jarních měsících poskytuje včelám první pastvu z ?kočiček? tak důležitou, jako mateřské mléko pro kojence. Za pár týdnů pak rozkvetou ovocné stromy v zahrádkách a podél cest, rozprostřou se žluté plochy květů pampelišky. To jsou další zdroje pylu a nektaru pro včely a fascinující pohled pro lidské oči z úbočí mírných svahů. V květnu se zlatou záplavou rozsvítí lány řepky a rozkvetou desítky druhů volně rostoucích stromů a lučních květin. V červnu početným houbařům hučí medující les a voňavé lípy lákají pracovitý včelí národ k pastvě i v pozdních hodinách teplých večerů.

V průběhu posledních roků se i zde obnovuje a vrací přirozená čistota přírody. A lidé se z vlastního rozhodnutí stále pečlivěji starají o své zdraví. Stoupá zájem o zdravý životní styl a tedy i o kvalitní med. Med je pro lidský organizmus nejpřirozenějším zdrojem lehce stravitelných glycidů a enzymů upravujících kvalitu trávení potravy. Med ošetřuje žaludeční stěny i střevní prostředí. Pomáhá při chřipce a nachlazení, při žaludečních, střevních, kožních, ale i psychických problémech. Rychle a přirozeně odstraňuje únavu svalů. Výborně hydratuje pokožku a vyživuje podkožní buňky. Tím zpomaluje tvorbu vrásek. Je to také jemně působící afrodisiakum. Včelí med je ceněn i pro vysoký obsah pylových zrn. Pylová zrna se společně s medem dostanou do lidského těla a přirozenou cestou tak pomáhají zvyšovat odolnost dětí i dospělých proti rozličným alergenům. Proto je prozíravé konzumovat med koupený od místních včelařů, med nasbíraný včelami ve stejném regionu, kde konzument žije. Pro lidskou výživu je nejvhodnější med světlý, tedy květový, nasbíraný včelami z nektarií květů. Ten právě obsahuje potřebná zrnka pylu rostlin, které v kraji pod Třemšínem rozkvetly a poskytuje jeho obyvatelům přirozené antialergeny.

V některých supermarketech je možno koupit relativně levný med. Ale to je obvykle med z dovozu především z Číny a Jižní Ameriky. Takový med může být dobrým přírodním sladidlem lákavé vůně i chuti., ale víc od něj není možno očekávat. Proto med prodávaný v tržní síti musí mít označení zemně původu. To je poctivé vodítko pro rozhodnutí každého kupujícího. A všem, kterým se zdá sklenice medu od místních včel příliš drahá se nabízí možnost začít včelařit sám.

Nejen proto, že vlastní med je nejlepší. Je prokázáno, že pohyb včelaře mezi včelami je příjemnou relaxací v blízkosti přírody, v prostředí mocných tajemných sil, vyzařovaných včelami. A občasné žihadlo? Je docela dobrým povzbuzením pro imunitní systém člověka a injekcí posilující kloubní vazy. Úspěšné včelaření není jen o získávání medu, ale i o schopnostech včelaře dodržet určitá pravidla chovu, postupy prevence a léčení včelích chorob. Je to věda do jejíchž tajů proniká člověk celý život. Tam, kde jsou včely, je i zdravá příroda. A kde je zdravá příroda jsou i zdraví lidé.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů