Peníze včelařům na Vysočině

Včelaři kraje Vysočina dostanou asi milionový příspěvek na ozdravení včelstev.

Podle informací z portálu Agroweb a ze serveru Kraje Vysočina, dostanou včelaři tohoto kraje příspěvek na zakoupení asi šedesáti komresorů pro léčení varroázy. Toto zařízení tvoří aplikátor a kompresor nebo tlaková láhev, a stojí až 30.000 korun. Jeho účinnost je asi 90%.

Každá základní organizace Českého svazu včelařů může požádat o peníze na jednu soupravu na každých 300 včelstev, maximálně ale na tři soupravy. Jak řekl radní pro životní prostředí Ivo Rohovský (ODS): ?Ekonomický význam včel spočívá zejména v tom, že jsou hlavním opylovatelem, a proto je důležité, aby se včelstev v kraji zachovalo co nejvíc?.

Kvůli roztoči vloni v zimě na Vysočině uhynula třetina včelstev, což je nejvyšší podíl mezi kraji a o devět procent více než je republikový průměr.

Dodejme, že je to výborná věc a můžeme včelařům z kraje Vysočina jen závidět. Možná, že se hejtmanové ostatních krajů nechají touto akcí inspirovat. Vždyť zdravotní stav našich včelstev je velice důležitý a závisí na něm koneckonců i stav přírody v naší republice.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů