Kalendárium - září

"V září úl zavři, klíč zahoď a do úlu nechoď!" Tato moudrá slova našich předků výstižně vyjadřují vše podstatné, co se má v tuto dobu na včelnici dít: všechny přípravné práce na zimování by již měly být dokončeny a včelstvu by měly zajistit asi půl roku trvající klid. My, včelaři, si však na zimní klid a odpočinek budeme muset ještě chvíli počkat. Kromě vložení podložek k odběru měli nás čeká ještě řada prací.

Výměny matek

Září je vhodným obdobím pro úspěšnou výměnu matky. Tento radikální zásah do života včelstva se nyní kupodivu setkává s větším úspěchem, než by tomu bylo zhruba před měsícem. Zazimovat včelstvo osiřelé, nebo např. s trubcokladnou matkou by nemělo žádný smysl a proto s přidáním nové matky neváháme. Nejjednodušší je učinit tak pomocí celého oddělku, jak jsme se o tom již zmínili.

Výměny matek z důvodu nespokojenosti s užitkovými a doprovodnými vlastnostmi však raději odložíme na jarní měsíce. K přezimování malých oddělků s mladými matkami lze použít např. "Minioptimal" Doc. Ptáčka na 4 nízké plásty vložené vertikálně. 

Dokrmit a uteplit?

Pokud jsme ještě nedokončili doplňování zimních zásob, dodáme jejich zbylou část co nejrychleji. V zimním období potřebuje chomáč zimujících včel jen minimální teplotu nutnou pro chod základních životních funkcí. Nízká teplota může mít zároveň na včelstvo pozitivní vliv. Nejvýznamnějším je jistě prodloužení plodové přestávky, která zamezuje množení roztočů varroa d. Teplota pod 20 st. C zase zpomaluje plnění výkalových vaků, čímž se snižuje riziko šíření nosematózy.

K vytvoření tohoto teplotního minima potřebuje včelstvo jednak dobře invertované glycidové zásoby s nízkým obsahem nestravitelných látek a zároveň dostatečný přívod kyslíku potřebného k jejich trávení. Česno proto musí zůstat nezúženo. Teplo získané trávením cukrů slouží pouze k zahřátí chomáče včel, nikoli prostoru úlu. Ztráty tohoto tepla vyzařováním do prostoru úlu jsou tím větší, čím větší je povrch chomáče. Nejmenší, tedy nejvýhodnější poměr povrchu k objemu má koule a prostor úlu by tedy měl chomáči umožnit vytvoření tohoto tvaru.

Zároveň platí, že čím silnější včelstvo zazimujeme, tím menší budou tepelné ztráty v přepočtu na jednu včelu. Neméně důležitá je také délka dráhy putování zimního chomáče po zimních zásobách. Ta by měla být tak dlouhá, aby jejího konce dosáhl chomáč až na konci zimy.

Z toho vyplývá, že pro ekonomické a bezrizikové přezimování je důležitá zejména dostatečná ventilace úlu po celou zimu, dále zazimování silných včelstev obsedajících v přepočtu alespoň dva nástavky r.m. 39 x 24 cm a velikost plástové plochy, která by měla být alespoň 40 cm vysoká a nejlépe 40 - 50 cm široká.

Uteplení úlů nemá na zdárné přezimování (s výjimkou slabých včelstev) žádný vliv. Naopak, v případě zdravotního stavu může být dokonce na závadu.

Svoji pozornost tedy zaměřme na to, zda bychom ještě neměli plástovou plochu zvýšit např. podsazením dalšího nástavku. Změna její šířky, resp. délky plástů, je otázkou změny úlového systému. Tento fakt tedy vezmeme v úvahu při pořizování nových úlů a také, až budeme začátečníkům radit, jaký úlový systém zvolit.

Ochrana proti škůdcům

Spolu s námi a našimi včelami se budou snažit bez úhony přečkat zimu také další tvorové. Jejich zájmy se přitom s těmi našimi nemusí zcela shodovat a mohou být pro včelstva jistou hrozbou. Na tomto místě je třeba zmínit vosy, ptáky (zejména sýkorky) a hlodavce.

Vosy dokáží obtěžovat včelstva dlouho do podzimu. Létají i za teplot těsně nad bodem mrazu. Při nadměrném obtěžování jich část odchytneme. Nejjednodušší a nejúčinnější metodou se zdá být PET - lahev, jejíž horní část odřízneme a vsadíme obráceně do spodní části tak, aby hrdlo bylo ode dna vzdáleno alespoň 5 cm. Trošce zvětralého piva na dně láhve vosa neodolá, ovšem cestu zpět zpravidla nenejde. Včely tyto pasti ignorují.

Ptáci jsou hrozbou zejména pro včelstva v úlech z pěnových umělých hmot. Řada včelařů se již přesvědčila, že takový úl ptáci dokáží zcela zničit během několika dní. Proti jejich sedání a vyrušování na česnech je vhodnou zábranou králíkářské pletivo s dostatečně velkými oky. Na trhu jsou již také makety dravců, jež ptáky plaší. Když krajinu přikryje sníh a led, nezapomeneme je na vhodném místě přikrmovat.

Vniknutí rejska nebo myši do úlu by mohlo způsobit uhynutí včelstva. V tom jim zabrání snížení česna na 7-6 mm. Abychom však neomezili dostatečný přívod vzduchu do úlu, vložíme do česen raději kovové mateří mřížky. Pamatujme na to, že všichni tvorové, včelařem zařazení do kategorie škůdců, mají v přírodě své nezastupitelné místo.

Včelaři a internet

Se začátkem nového školního a akademického roku se mnoho žáků a studentů poprvé dostane ke světové počítačové síti Internet. Mnozí možná ještě neobjevili okouzlující svět včelařství a první informace se k nim mohou dostat právě díky Internetu. Je tedy na místě připomenout internetovou včelařskou konferenci, které se mj. účastní také řada včelařských odborníků a zkušených včelařů, včetně zástupce odborného oddělení sekretariátu ČSV. Přihlásit se do ní může kdokoli a to na stránce http://www.vcely.or.cz. Najde tam také poslední příspěvky a archív této konference.

Nastává také čas k setkání v našich základních organizacích, abychom zhodnotili uplynulou sezónu a předali si nové zkušenosti, které nám tento rok přinesl. Při té příležitosti nezapomeneme požádat o vyplacení dotace 1.d a shromáždit podklady pro vyplacení příspěvku na opylovací službu, kterou naše včely celé společnosti nezištně prokazují. 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů