MAXINVERT – dobré zkušenosti včelařů

Maxinvert je enzymatický přípravek rozkládající sacharózu na glukózu a fruktózu. Prvotně je určen pro dokrmování včelstev v předjaří, kdy v některých lokalitách není vždy k dispozici dostatek pylu.

Použitím Maxinvertu se snižuje opotřebení včel při zpracování cukru. Aby totiž mohly včely použít cukr jako zdroj energie, musí ho enzymaticky přeměnit pomocí enzymu invertázy, kterou tvoří z bílkovin uložených v pylu. Zpracováváním sacharózy v předjaří se nadměrně plní výkalový vak včel v době, kdy není pravidelný prolet a v případě nepříznivého počasí hrozí nebezpečí rozvoje nosematózy včel.

Vyživovací invert vznikne tak, že do roztoku sacharózy, řepného cukru se dle návodu přidá určité množství Maxinvertu podle poměru cukru a vody, pro optimální působení enzymu se sníží pH na 4,5 a ohřeje se na teplotu kolem 65 °C, při které se několik hodin udržuje (doba je závislá na teplotě a koncentraci roztoku). Včelám už zbývá pouze dodaný invert zahustit a je nakrmeno.

Nicméně upotřebení invertu ve včelařské praxi má dle dosavadních zkušeností mnohem širší uplatnění. Například v roce, kdy nastane v září po nakrmení silná medovicová snůška. Včely se na ní dosti opotřebí a zeslábnou. V případě ponechání medovice v úlech včelstvo vyzimuje velice špatně nebo dokonce uhyne vlivem rozvoje nosematózy. Další využití invertu je při jarním podněcování místo medu, který je tak možné zpeněžit namísto zkrmení, což samozřejmě přináší ekonomické efekty.

V České i Slovenské republice vyzkoušelo tento přípravek již přes sto chovatelů včel. Nejčastěji jimi uváděnou výhodou používání Maxinvertu bylo zvýšení ekonomického přínosu z chovu včel tím, že se včelstva dostanou dříve do snůškové zralosti a tím lépe využijí ranou snůšku. Zjistili dále, že při použití tohoto invertu se mohou výrazně snížit úhyny včel zimujících na melecitózním (cementovém) medu a postupně nacházejí i další uplatnění.

Přípravek Maxinvert byl částečně vyzkoušen i ve Výzkumném ústavu včelařském v Dole (VÚVč). Dosavadní výsledky ukazují, že s takto čistou a koncentrovanou invertázou tamější odborníci dosud při zkouškách nepracovali. Oceňovali především skutečnost, že při zpracování cukru přípravkem Maxinvert nevzniká pro včely toxický HMF. Přítomností této látky se vyznačovalo dřívější získávání invertu chemicky - kyselou hydrolýzou sacharózy. Zjistili také, že je velice důležité velmi přesně dodržovat návod k použití, aby byly maximálně využity výhody používání tohoto přípravku a minimalizovaly se jakékoli negativní účinky plynoucí z vysoké aktivity invertázy. Dodavatel přípravku společnost O.K. SERVIS BioPro, s.r.o. proto spolupracuje s VÚVč na neustálém zpřesňování návodu.


Článek poskytl: Jiří Kubec, s využitím materiálů společností O. K. SERVIS BioPro, s. r. o.

V případě zájmu o další informace prosíme kontaktujte:
Jiří Kubec, tel.: 602 278 044 nebo 224 253 730, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo přímo
O.K.SERVIS BioPro, s.r.o., tel: 266 313 909-11 nebo 841 111 114, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.biopro.cz.

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů