Cívka na včelařský drátek

Stejně jako mnozí z vás jsem se i já rozhodl ušetřit své zdravotní pojišťovně náklady na léčbu pocuchaných nervů a žaludečních vředů a rozhodl jsem se vyrobit, na věčně se rozmotávající včelařský drátek, jednoduchou cívku.

Protože jsem byl právě uprostřed drátkování a mínil jsem v něm i pokračovat, otevřel jsem šuplík ve kterém se skrývá prakticky cokoli (manželka tvrdí, že tam mám jen haraburdí na vyhození) a během dvaceti minut jsem sestavil cívku (viz obr. 1), kterou již několik let používám a díky níž je drátkování radost.

Cívka se skládá z několika málo běžně dostupných dílů, viz obr. 2. Dno tvoří kus masivnějšího železa, které jsem upravil a zabrousil do kruhového tvaru. Pokud by jste chtěli cívku upínat ke stolu svěrkou, což jak jsem zjistil není nutné, necháte dno větší, než je kryt cívky, aby za přečnívající část bylo možno cívku ke stolu přichytit. Uprostřed je vyvrtána díra a zahloubena pro šroub se zapuštěnou hlavou, viz obr. 3. Dalšími díly jsou podložka a pružina (podložka musí mít větší průměr než pružina). Stlačená pružina pod krytem cívky zabraňuje samovolnému rozmotávání drátku.

Vlastní kryt cívky tvoří malá plechovka od paštiky ve které je vyvrtán otvor pro středový šroub a malý otvůrek z boku sloužící pro protažení drátku.

Způsob sestavení cívky je zobrazen na obr. 4.

Pokud se rozhodnete pro podobnou konstrukci cívky na včelařský drátek, přeji mnoho úspěchů při výrobě a mnoho krásných a pohodových chvil při drátkování!

  • P2100065Obr. 1
  • P2100067Obr. 2
 
  • P2100068Obr. 3
  • P2100070Obr. 4

 

 

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů