Značení matek pohodlně

Mnozí ze včelařů již okusili, jak chutná ten pocit, když si sami vychovají matky. Ale pokud je třeba tyto matky označit, jsou s tím zpočátku problémy.

Označená matka je za prvé lépe vidět na plástu a lze ji tím pádem lépe najít. Za druhé máme také informaci, z kterého roku (podle byrvy) matka je. Pokud si koupíme matku ód některého chovatele matek, tak již bývá většinou označená. Ale když si ji vychováme sami, což v dnešním moderním včelaření není zase takový problém, tak ji potřebujeme označit také. A s tím bývá hlavně u začátečníků problém.

Existuje asi dost možností, jak matky značit. Značí se jednak barvou a jednak speciálními značkami na matky s čísly (toto dělají chovatelé, kteří si matky podle čísel evidují). Někteří chovatelé matky značí v ruce. Dá se to natrénovat na trubcích. U tohoto značení je ale třeba cit, abychom matce neublížili, ale zároveň ji musíme držet tak, aby neuletěla. Další možností je zakoupení tzv. síťky pro značení matek, pod kterou matku schováme, lehce přitlačíme na plástu a mezi mřížkou ji označíme. Toto značení je ale nešikovné v tom, že kolem se pohybují ostatní včely, které se snaží matce
pomoci ven a nás to odvádí od pozornosti. Další možností (a o této bych se zde rozepsal trochu víc) je použít značící a vychytávací skleněný píst.

Funguje to tak, že povytažený píst přiložíme na plást na matku a mírným tlakem pístu ji donutíme vlézt dovnitř. Poté můžeme plást vložit zpět do úlu a s vychycenou matkou se můžeme vzdálit od úlu tak, aby na nás včelky nemohly. Poté matku (opět mírným tahem pístu) přitiskneme na síťku a můžeme provést označení barvou. Na konci pístu je molitan, takže i když je matka přitisknutá na síťku, nemělo by se jí nic stát. Po označení chvilku počkáme na zaschnutí barvy, povolíme píst a můžeme jít k úlu a matku vypustit opět na plást.

Pro samotné značení je možné použít špendlík zapíchnutý do špejle nebo dřívka. Kapka barvy která zůstane po šetrném namočení špendlíkové hlavičky, bohatě postačí na označení.

Barva na značení matek se dá zakoupit snad v každé prodejně včelařských potřeb. Prodává se buď v lahvičce nebo jako tužka, vždy pro jednu barvu. Jde také zakoupit sada barev na značení matek. Já jsem letos zvolil levný lak na nehty s krásnou, jasně křiklavou zelenou barvou, takže matka bude k nepřehlédnutí.

 
Matka označená číslem  
   
 
Matka označená barvou  

Je třeba ale upozornit, že i při tomto značení se mohou vyskytnout problémy a pokud je síťka vyrobena nepřesně, stane se, že některá šikovná matka proleze i přes tuto síťku ven. Takže při nákupu dejte pozor, aby všechna "oka" síťky byla přibližně stejná. Dalším možným problémem je, že se k označené matce vlastní včely někdy chovají po návratu na plást tak, že se na ni vrhnou a matku zlikvidují. Jestli jim nevoní tak, jak by si představovaly nebo je za tím něco jiného, to se mi nepodařilo zjistit (pokud někdo ví, může vložit komentář).

V každém případě je ale toto značení matek zatím nejpohodlnější co jsem zkoušel a po použití tohoto "přípravku" mám značení matek vyřešeno. Mohu jej tedy doporučit všem začínajícím chovatelům matek, ale i těm, kdo si chce matky prostě označit ...

Foto: Honey Well Company, Ltd. a internet.

 

Poslední články

Značení matek

Rok 2024

Odběr novinek

Tagy

Inzerce

  


Včelařské noviny
internetový včelařský portál

ISSN 1214-5734

 

Kontakt:


Zásady zpracování osobních údajů